שיעור חינם

לימוד שחייה לילדים

לימוד שחייה לילדים בירושלים

תרגילים להכנסת הראש ונשימה במים

  • מאת: rotem

  • שתף:

שפת הדולפינים

נאמר לתלמידים שנלמד אותם לדבר בשפת הדולפינים מתחת למים.

נחלק מילה ל2 חלקים: החלק הראשון של המילה נאמר מחוץ למים ואת צליל ההברה האחרונה נאריך ונאמר בתוך המים.

נתחיל בהדגמת שם התלמיד.

למשל אם נרצה להגיד דניאל,  נאמר דני (מחוץ למים) ואז אאאאלללל (בתוך המים).

אפשר לומר את שמות בני המשפחה של הילד, לשאול מה הוא המאכל אהוב עליו.

דגשים

– עדיף למצוא מילים שמסתיימות בשורוק קובוץ או חולם מכיוון שתנועות אלו יוצרות פתח קטן של

הפה ומדגימות הוצאה איטית ורציפה של האוויר כמו שנרצה לעשות בשחייה. לדוגמא: סוס, תות,

שוש, פוף, פרצוף.

– כשהתלמידים ייצאו מהמים נבקש מהם להגיד מיד את הצלילי פה (עם קמץ), בצורה זו אנו מרגילים

אותם לפתוח את הפה כדי לקחת אוויר מיד ביציאה מהמים. אחרת הם יעלו בפה סגור וייקחו אוויר

מהפה בלי לשים לב ואז ייכנס להם מים דרך האף.

מתקשים

תלמידים חוששים אנחנו נדגים לבד בפעמים הראשונות ואז נבקש לעשות ביחד.

גם אם הם מצליחים להכניס רק את הפה למים ולהוציא כמה בועות בודדות נחזק ונעודד אותם.

כמו-כן אנו נדגים מספר פעמים לפני שנבקש מהם לעשות את התרגיל איתנו. לא נתעקש על הארכת צליל בתוך המים מההתחלה אלא נתקדם בהדרגתיות. (א) נכניס רק את הפה ונאריך צליל  ל5 בועות  (ב) נכניס רק את הפה ונאריך ל10 בועות. (ג) נכניס טיפה את האף.(ד) נכניס את כל האף (מבלי לשים לב  הם יכניסו קצת את העיניים). (ה) נכניס יותר את העיניים.

מטרה : תרגול נשימה והכנסת הפנים למים.

 

מעגל השמות

תרגול שפת הדולפינים בקבוצה

הילדים מחזיקים ידיים במעגל. כל אחד בתורו אומר את שמו מחוץ למים וכולם חוזרים על השם יחד בשפת הדולפינים. בסבב הבא כל ילד יאמר מה המאכל האהוב עליו וכדומה.

דגשים לילדים

– מכניסים את הפנים כמה שיותר עמוק בתוך המים (כל אחד ברמה שלו אפשר גם לומר לכל ילד מה

מצופה ממנו).

– אסור לא לנתק ידיים לאורך כל התרגיל ( במטרה שיפטרו מההרגל של ניגוב הפנים בהוצאת הראש

מהמים).

– אם הילדים לא עומדים במים נשים להם מצופי ידיים.

דגשים למדריך

– המדריך יחזיק ידיים במעגל לילדים שיותר חוששים או שמתקשים בקשב וריכוז.

– כל פעם שמעלים את הראש מהמים יש להזכיר להם לא לעזוב ידיים.

– מי שמנתק ידיים להעיר לו שפעם הבא נרצה לראות אותו עושה את התרגיל בלי לנתק ידיים.

 

ים-יבשה

המדריך או ילד שנבחר יאמר אחד מבין האופציות ים\יבשה\ אוקיינוס\גלשן וכולם יחדיו יבצעו את הפעולה.

ים-עושים בועות.

יבשה-קופצים קפיצה אחת במקום.

אוקיינוס- מכניסים את כל הראש למים.

גלשן- צפים על הגב עם אוזניים במים.

דגשים

– הכוונה היא לתרגל כמה שיותר אוקיינוס ופחות יבשה.

– אחרי שהבינו היטב את המשחק אפשר לתרגל ברצפים.

לדוגמא, אם נאמר : אוקיינוס, אוקיינוס, ים, ים, יבשה, גלשן.

כולם ביחד לפי הסדר : צוללים פעמיים עם כל הראש במים, צוללים פעמיים עם העיניים המים

קופצים וצפים על הגב.

מטרה : תרגול כניסה עם הראש למים, ונשימה במים.

 

סנפיר דולפין

נעמיד לבנים עם שיער ארוך את השיער כמו סנפיר של כריש על הראש ונבקש מהם להרטיב את כל הסנפיר. לבנות עם כובע ים אפשר להוציא טלטל קטן מקדימה, בנים עם שיער קצר לתפוס קווצת שערות ולהבליט תלתל על המצח ולבקש מהם לטבול אותה במים.

דגשים

– אפשר לעשות את התרגיל בתמיכת מצופים, ליד קיר הבריכה או ברדודים.

המטרה : הכנסת הראש למים

 

איך להישאר הרבה זמן מתחת למים

נאמר לתלמידים לקחת הרבה אוויר, לנפח לחיים לבלון הכי גדול שהם יכולים מבלי להוציא בועות מתחת המים (ניפוח הלחיים מדמים מצב של הוצאת אוויר אשר מונע שאיפת אוויר דרך האף ובליעה של מים). כשהתלמידים ייצאו מהמים נבקש מהם להגיד מיד את הצלילי פה (עם קמץ), בצורה זו אנו מרגילים ותם לפתוח את הפה כדי לקחת אוויר מיד ביציאה מהמים. אחרת הם יעלו בפה סגור וייקחו אוויר מהפה בלי לשים לב ואז ייכנס להם מים דרך האף.

מטרה : כאשר התלמידים יכולים להישאר זמן רב במים הם יוכלו להגיע למצב של ציפה טובה יותר, תרגול נכון יותר של ראש חץ ויוכלו לתרגל את תנועות הידיים בצורה איטית ונכונה יותר.

 

ציור מתחת למים 

ציוד : גלשן דף פלסטיק מיוחד למים, וצבעי פנדה במגוון צבעים.

נבקש מהתלמיד לצייר ציור רק את הקווים (ללא מילוי) על דף הפלסטיק כשהוא מונח על גלשן מחוץ למים ולאחר מכן נבקש מהם להדביק את הצדף פלסטיק לדופן הבריכה לקחת הרבה אוויר ולנפח את הלחיים (כמו בשיטה של להישאר מתחת למים שהסברנו בעמוד הקודם) בדרך זו הילדים יוכלו להישאר הרבה זמן במים כדי לקשט ולמלא את הציור וגם לא יעשו בועות שיסתירו להם את טווח הראייה . קשט ולמלא אותו תחת המים כשהוא דבוק לקיר הבריכה. את הציור נדביק לקיר הבריכה ממש תחת פני המים שלא יהיה צורך בצלילה לעומק.

למתקדמים

– הילד יכול גם לרשום את השם ואת הגיל על הדף כשהוא מתחת למים.

מטרה : פתיחת עיניים מתחת למים, הארכת יכולת הצלילה מתחת למים.

 

משחק המספרים

נאמר לתלמידים לקחת הרבה הרבה אוויר, לנפח לחיים כמו בלון, להכניס ראש למים ולהחזיק את הנשימה מבלי להוציא בועות. המדריך מעמיד את ידו באגרוף סגור מתחת לפניהם של הילדים, מחכה 2-3 שניות ויוצר מספר באצבעותיו. ברגע שהילדים מוציאים את ראשם מהמים הם אומרים את המספר שראו. המדריך קובע את הזמן שבו הוא יוצר את המספרים ובכל יכול לשלוט בזמן הצלילה של הילדים.

למתקדמים

– ניתן ליצור מספרים משתי הידיים.

– ניתן לעשות תרגילי חיבור וכפל עם שתי הידיים והתלמידים יאמרו את התוצאה.

– במקום מספרים המדריך יכול ליצור צורה של חיה, במשחק אין ניחוש נכון או לא נכון כל מה שהילד

מתאר שראה הוא נכון.

מטרה : פתיחת עיניים והארכת הזמן תחת המים.

 

רצף נשימה

לאחר שהתלמידים למדו את הנשימה הנכונה. נערוך להם תרגילים כדי שיוכלו לבצע את רצף של נשימות מדויקות ונכונות.

דגשים לנשימה נכונה.

  • מחוץ למים חשוב לפתוח את הפה הכי גדול שאפשר ולהגיע ל100% אוויר לריאות במהירות האפשרית. ככל שהראש יישאר יותר זמן מחוץ למים כך לרגליים תהיה נטייה לשקוע. אם נשאף אוויר דרך האף נצטרך לחכות יותר זמן מחוץ למים כדי למלא את מלוא הריאות באוויר ונסתכן בשאיפת מים דרך האף, אשר בעקבותיה נוצרת תחושה לא נעימה אשר בעקבותיה הם יצטרכו התלמידים להפסיק פעילותם כדי להתאושש.
  • התלמידים בתוך המים יוציאו אוויר בצורה רציפה (“לעשות בועות”) בשלב הזה נבקש מהם להוציא ולקחת אוויר רק דרך הפה מטעמי קל ופשטות. אם נעצור את הנשימה במים. נצטרך להוציא את האוויר מחוץ ובכך לבזבז זמן יקר המקום רק לקחת אוויר. כמו כן אם עצירת הנשימה תגרום לעייפות מוקדמת של התלמידים כתוצאה מקוצר נשימה.

 

הליכת ספיידרמן עם בועות

הולכים לאורך הקיר בהליכת ספידרמן תןך כדי הכנסת הראש למים ונשיפה במים.

אפשר לבקש מהילדים להישאר הרבה זמן במים או לחלופין להוציא “עשרים בועות” (הרבה בועות)

כדאי לקצר את הזמן שלהם מחוץ למים, באמצעות סימן (מילה מוסכמת) שבו הם יחזירו את הראש מיד חזרה למים.

אפשר לעשות את אותו התרגיל עם סנפירים

מתקדמים: יחזיקו בגלשן בידיים מתוחות, יבעטו ברגליים ישרות, ויכניסו את כל הפנים למים, מבט לקרקעית עם הוצאת בועות.

 

נשימה תוך כדי תנועה

מתחילים – בועות לתוך הגלשן

מניחים לתלמידים מצוף בננה מתחת לבית השחי ומבקשים מהם להחזיק גלשן בחלק הרחוק שלו.

מהלך התרגיל : התלמידים מתקדמים בבעיטות רגליים ומוציאים בועות לתוך הגלשן.

התרגיל נועד לתלמידים שהצליחו להכניס רק את הפה למים. הגלשן לא מאפשר להם להכניס “בטעות” את האף והעיניים למים.

מתקדמים – בועות לתוך המים

מחזיקים את הגלשן בחלק הקרוב אלינו כך שיש מקום להכניס את הראש למים.

מבצעים את התרגיל הקודם כשמכניסים את האף העיניים והשיער (לפי היכולת האישית) למים.

אפשר לבצע את התרגילים עם רמות תמיכה שונות של מצופים, החל מחגורת מצופים עם 3 קוביות ציפה או רק עם סנפירים. בשלב האחרון אפשר ללא תמיכת מצופים וסנפירים כלל.

גם בתרגיל הזה כדאי לקצר את הזמן שלהם מחוץ למים, באמצעות סימן (מילה מוסכמת) שבו הם יחזירו את הראש מיד חזרה למים.